Ko nozīmē EDT un EDP?

EDP – eau de parfum jeb parfimērijas ūdens

EDT – eau de toilette jeb tualetes ūdens

Visu veidu parfimērijas izstrādājumi pamatā sastāv no aromātiskā koncentrāta, spirta un ūdens, to atšķirība rodas kombinējot šo sastāvdaļu attiecības.

Parfimērijas ūdens jeb smaržūdens (Eau de Parfum) – Pēc ēterisko eļļu koncentrācijas daudzuma ierindojams starp smaržām un tualetes ūdeni. Ekstraktu koncentrācijas daudzums tajā svārstās no 10-20% (90% spirtā). Tas ir visizplatītākais parfimērijas veids jo ietver sevī optimālo cenas un kvalitātes līdzsvaru. Dadziem ražotājiem smaržūdens pēc ekstraktu sajaukuma ir viskoncentrētākais produkts, jo tie neuzskata par vajadzīgu (vai iespējamu) ražot savus produktus smaržu veidā. Gandrīz vienmēr parfimērijas ūdens ir spreju-pulverizatoru veidā, kas atvieglo to lietošanu un transportēšanu.

Tualetes ūdens (Eau de Toilette) – smaržvielu koncentrācijas daudzums tajos ir no 4-10% (85% spirtā). No smaržām atšķiras ar mazāk spēcīgu un noturīgu aromātu. Tā noturīgums ilgst no 2-3 stundām un to var lietot vairākas reizes dienā. Tualetes ūdens ir lieliski piemērots karstajam gada laikam un pie intensīvām slodzēm. Vīriešu parfimērija praktiski visa sastāv no tualetes ūdens. Lietošanas ērtuma dēļ parasti ir spreja veidā.

Oficiālais termins “tualetes ūdens” radās pateicoties Napoleonam Bonapartem: atrodoties izsūtījumā uz Svētās Helēnas salas, imperators izgudroja pats savu aromātiskā ūdens recepti ar bergamota (citrusu dzimtas augs) piedevām. Napoleons to nausauca par “tualetes ūdeni” un kopš tā laika šis termins ir ieviests kā oficiālais.